- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Spirometer
Spirometer
3 Ball Incentive Spirometer
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Type | Three Ball |
| Capacity | 2000 ml |
| Patient Type | Adult & pediatric |
| Synonyms | Incentive Spirometer, Respiratory Exerciser, Respirometer, Breathing or Lung Exerciser |
| Uses/Application | Achieve optimum lung capacity |
| Material | ABS Chamber with PE Ball & mouthpiece and EVA tubing. |
| Country of Origin | Made in India |
| Flow Range | 600ml/sec,900ml/sec,and 1200ml/sec |
Lung Exerciser – 3 Ball Spirometer
Zymeck India Pvt. Ltd. is one of the best Lung Exerciser – 3 Ball Spirometer Manufacturers, Exporters And Suppliers in India.
Breathing can be hard after you had a surgery.It is often observed that patients can take only short and, shallow breaths. Breathing in such a manner makes it difficult to carry air to the lungs resulting in accumulation of fluid and mucus in the lungs. Our incentive 3-ball spirometer assists patients to practice taking deep breaths, which can help open your airways and prevent fluid or mucus from building up in your lungs,making it easier for you to breathe and assure faster recovery.
Zymeck 3 ball spirometer is a breathing / lung exerciser which is a flow-oriented device, provides an indirect indicator “Ball” of the patient’s inspired volume. It aids in strengthening the respiratory musculature and to help restore and maintain lung capacity by encouraging slow and deep breathing.
Additional Information:
- Production Capacity: 42000
- Packaging Details: corrugated box
Zymeck 3 Ball Spirometer
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Type | Hand-held Spirometer |
| Model No. | ZYMECK |
| Synonyms | Respirometer, Breathing or Lung Exerciser, Respiratory Exerciser, Incentive Spirometer |
| Material | ABS Chamber with PE Ball & mouthpiece and EVA tubing. |
| Chamber Capacity | 600 ml/sec,600 ml/sec,1200 ml/sec |
| Ball Diamater | STANDARD SIZE |
| Country of Origin | Made in India |
Lung Exerciser – 3 Ball Spirometer
Zymeck India Pvt. Ltd. is one of the best Lung Exerciser – 3 Ball Spirometer Manufacturers, Exporters And Suppliers in India.
Breathing can be hard after you had a surgery.It is often observed that patients can take only short and, shallow breaths. Breathing in such a manner makes it difficult to carry air to the lungs resulting in accumulation of fluid and mucus in the lungs. Our incentive 3-ball spirometer assists patients to practice taking deep breaths, which can help open your airways and prevent fluid or mucus from building up in your lungs,making it easier for you to breathe and assure faster recovery.
Zymeck 3 ball spirometer is a breathing / lung exerciser which is a flow-oriented device, provides an indirect indicator “Ball” of the patient’s inspired volume. It aids in strengthening the respiratory musculature and to help restore and maintain lung capacity by encouraging slow and deep breathing.
Additional Information:
- Production Capacity: 60000
- Delivery Time: AS PER ORDER QUNTITY
- Packaging Details: CORRUGATED PRINTING BOX