- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Ophthalmic Blades
Ophthalmic Blades
Ophthalmic Cataract Blade
Product Brochure
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Knife Grade | Single Use |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Clinic, Hospital |
| Units Per Box | 1 |
| Blade Type | Crescent |
| Blade Size | 2.8 mm |
| Tip Shape | Slit |
| Size | 2mm |
NOTE: Provided price is starting range, Price may vary as per quality and size.
Ophthalmic Blades Zymeck Plus
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Angle of Blade | 15 Degrees |
| Knife Grade | Single Use |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hospital |
| Units Per Box | 1 |
| Blade Type | Crescent |
| Blade Size | 2.2 mm |
| Tip Shape | MVR |
| Size | 2mm |
Additional Information:
- Packaging Details: Etios sterile with pouch packing
Ophthalmic Blades ZYMECK STAR
Product Brochure
| Angle of Blade | 15 Degrees |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hospital |
| Units Per Box | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Blade Type | MVR |
| Blade Size | 2.2 mm |
| Tip Shape | Slit |
| Size | 2mm |
NOTE: Provided price is starting range, Price may vary as per quality and size.
Mvr 19G Ophthalmic Blade
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Blade Width | 19 G |
| Blade Shape | Straight |
| Blade Grade | Single Use |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Handle Type | polycarbonate |
| Guard | With Guard |
| Sterility | ETO Sterile |
Zymeck MVR Ophthalmic Blade is manufactured using high-quality materials to ensure superior sharpness, precision, and long-lasting performance. Designed for microsurgical procedures, it offers accurate incisions and smooth penetration, making it ideal for ophthalmic surgeries. The precision-engineered blade ensures excellent control and minimal tissue trauma. Its lightweight and well-balanced design allows safe and comfortable handling during delicate procedures. Suitable for medical and surgical applications, this blade is a reliable and efficient choice for professional ophthalmic use.
Additional Information:
- Production Capacity: 200000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY REQUIRED
- Packaging Details: STANDARD PACKING WITH MEDICAL GRADE POUCH