- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Clear Corneal Blades
Clear Corneal Blades
Clear Corneal Blade
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.2 mm |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Usage | Hospital, Clinic |
| Units Per Box | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | medical grade Stainless Steel |
| Instrument Type | Medical Product |
| Blade Type | Crescent |
| Tip Shape | Slit |
The ZYMECK Clear Cornea Scalpel is perfect for single-plane and two-plane incisions.
Unsurpassed quality and performance Thanks to its optimised precision-ground blade, the Clear Cornea Scalpel provides optimum safety and quality.
Perfect for different incisions The cornea scalpel is perfect for both single-plane and two-plane incisions.
Wound closure without suturing The bi-bevel blade permits wound closure without the need for suturing.
Optimum safety The non-glare blade finish helps ensure reduced reflection from the microscope.
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Clear Corneal Blades
Product Brochure
| Angle of Blade | 15 Degrees |
| Blade Size | 2.2 mm |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Clinic, Hospital |
| Size | 2.3mm, 2mm |
| Units Per Box | 1 |
| Blade Type | Crescent |
| Tip Shape | Slit |
Edge Clear Cornea Blade
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.2 mm |
| Blade Type | Standard Keratome |
| Knife Grade | Single Use |
| Material | Stainless Steel |
| Tip Shape | Slit |
| Usage | Hospital, Clinic |
| Size | 0 to 1.5mm, 2.2 mm |
| Packaging Type | Peel Pouch |
| Units Per Box | 10 |
| Type | Disposable |
| Usage/Application | Clinic, Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Brand | Zymeck |
Additional Information:
- Production Capacity: 200000 per month
- Delivery Time: as per the quantity