- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Keratome Blade
Keratome Blade
Keratome Slit 2.75 mm Double Bevel Micro Surgical Ophthalmic - Knives
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.8 mm |
| Size | 2.75 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Bevel Type | Double Bevel |
| Shape | Straight |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Handle Color | Blue |
| Packaging Type | Pack |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 2.6 mm Ophthalmic Micro Surgical - Ophthalmic Knife
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.8 mm |
| Size | 2.6 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Packaging Type | Pack |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging size | 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 1.8 Mm Ophthalmic Micro Surgical Blade
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 1.8 mm |
| Size | 1.8MM |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Blade Type | 45 Degree Angled |
| Use For | CATARACT SURGERY |
| ETO Sterilized | Yes |
| Unit of Issue | Pack of 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 2.5 Mm Ophthalmic Micro Surgical Knife
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.4 mm |
| Size | 2.5 mm |
| Knife Grade | Single Use |
| Blade Type | 45 Degree Angled |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Use For | CATARACT SURGERY |
| ETO Sterilized | Yes |
| Unit of Issue | Pack of 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 1.4 Mm Ophthalmic Surgical Knife
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.0 mm |
| Size | 1.4 mm |
| Blade Type | Standard Keratome |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Material | Plastic and Stainless Steel |
| Handle Color | Blue |
| Packaging Type | Pack |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 3.2 Mm Ophthalmic Micro Surgical Knife
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 3.2 mm |
| Size | 3.2 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Material | Plastic and Stainless Steel |
| Handle Color | Blue |
| Packaging Type | Pack |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Keratome Slit 3.0 Mm Double Bevel Ophthalmic Micro Surgical Knife
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 3.0 mm |
| Size | 3.0 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Single Use |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Bevel Type | Double Bevel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Handle Color | Blue |
| Packaging Type | Box Packing |
| Usage/Application | Hospital, Clinic |
| Country of Origin | Made in India |
| Unit of Issue | Pack of 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH
Enlarger Keratome Blades
Product Brochure
| Blade Size | 2.2 mm |
| Blade Type | Standard Keratome |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Tip Shape | Slit |
| Usage | Hospital, Clinic |
| Units Per Box | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic And Stainless Steel |
| Instrument Type | Medical Product |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. These Blades designed for making IOL ENLARGING. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray