- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Keratome Slit Blade
Keratome Slit Blade
Keratome Slit Blade
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.4 mm |
| Size | 2.2MM |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Blade Type | 45 Degree Angled |
| Bevel Type | Double Bevel |
| Usage | OPTHALMIC, Hospital, Clinic |
| Use For | CATARACT SURGERY |
| ETO Sterilized | Yes |
| Unit of Issue | Pack of 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Zymeck Keratome Slit Blade is manufactured using high-quality, surgical-grade materials to ensure precision, sharpness, and reliable performance in ophthalmic procedures. Specifically designed for creating accurate corneal incisions, this blade allows smooth, controlled cuts with minimal tissue trauma. Its lightweight and well-balanced design provides excellent handling and comfort for surgeons during delicate eye surgeries. Ideal for cataract and other microsurgical ophthalmic applications, the Zymeck Keratome Slit Blade is a dependable and essential tool for achieving precise and safe surgical outcomes.
Additional Information:
- Production Capacity: 60000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE MATERIAL
Keratome Slit Blade
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Blade Size | 2.0 mm |
| Size | 2.2 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Single Use |
| Angle of Blade | 45 Degrees |
| Bevel Type | Double Bevel |
| Shape | Straight |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Brand | ZYMECK |
| Handle Color | Blue |
| Model Name/Number | KERATOME |
| Usage/Application | Hospital |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Item Code: 90189022
- Production Capacity: 200000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY
- Packaging Details: MEDICAL GRADE POUCH WITH ETO STERILE
Ophthalmic Keratome Blades
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Blade Type | Keratome |
| Blade Size | 2.2 mm |
| Knife Grade | Single Use |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Handle Type | POLYCARBONATE |
| Guard | With Guard |
| Sterility | ETO Sterile |
| Pack Size | Box of 10 |
Supreme quaity made of Break Resistant Advance Fiber stainess steel material with Uniform, Consistent, Smooth and GLARE FREE MATT FINISH in controled environment. Precise width Entry Keratome Blades (Sharp Tip) (Round Wire) are designed to give incision of required width for insertion of phaco tip, irrigation / aspiration tip. These blades are available in two differnt series of ZYMECK STAR and ZYMECK PLUS (MATT).
Key points:
- Ensure precise cutting for smooth surgery
- Non-hazardous and safe to use
- Packed individually in hygienic medical grade materials with ETO indicator
- NANO FInish surface
- Antiglare Technology (MATT Finish)
- Vergine Polycarbonate Medical Grade Handle and Safety Tray
Additional Information:
- Production Capacity: 150000 PER MONTH
- Delivery Time: AS PER THE QUANTITY REQUIRED
- Packaging Details: PACKED IN MEDICAL GRADE POUCH WITH ETO STERILITY
Keratome Slit Blade
| Blade Size | 2.2 mm |
| Size | 2.2 mm |
| Blade Type | Slit |
| Knife Grade | Reusable Steel |
| Angle of Blade | 15 Degrees |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Shape | Bend |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Material | Stainless Steel |
A Keratome Slit Blade is a precision-engineered surgical blade designed specifically for making precise corneal or scleral incisions during ophthalmic procedures, particularly phacoemulsification cataract surgery. It creates a controlled and self-sealing entry into the anterior chamber of the eye.